• Data: 2025-02-02 • Autor: Katarzyna Talkowska-Szewczyk
Przed 4 miesiącami zmarł nasz tata. Spadkobiercami są: mama, siostra i ja. Porozumieliśmy się we trójkę, że zrzekniemy się na rzecz mamy majątku spadkowego po tacie – chodzi o mieszkanie rodziców. Chcemy z siostrą zostawić mamie decyzję, co dalej zrobi ze swoją własnością. Jakie dokumenty są potrzebne, aby przekazać prawa do mieszkania po tacie naszej mamie? Jak przeprowadzić dział spadku? Czy wnuki też mają prawo do tego mieszkania?
Wskazać należy, że czynnością, która musi być podjęta w pierwszej kolejności, to ustalenie kręgu spadkobierców po zmarłym tacie. Z opisu sprawy wynika, że tato nie pozostawił testamentu. W takiej sytuacji dojdzie do dziedziczenia ustawowego. Zgodnie z art. 931 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) – w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku. Ustalenie kręgu spadkobierców może nastąpić:
Kolejnym pozytywnym aspektem sporządzenia aktu poświadczenia dziedziczenia u notariusza jest to, że zaraz po sporządzeniu tego aktu, w przypadku dysponowania wymaganymi przez notariusza dokumentami dotyczącymi masy spadkowej po zmarłym, możliwe jest dokonanie podziału majątku wspólnego i przeprowadzenie działu spadku. Natomiast wysokość taksy notarialnej w tym zakresie będzie zależała już od wartości spadku. Zgodnie bowiem z § 2 ust. 3 pkt. 2 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz. U. z 2020 r., poz. 1473) podstawą określenia maksymalnej stawki jest przy działach ogólna wartość majątku podlegającego działowi. Nadto § 3 rozporządzenia stanowi, że maksymalna stawka wynosi od wartości:
Zamiast u notariusza można przeprowadzić postępowanie o dział spadku również przed sądem. Postępowanie o dziale spadku zostało uregulowane od art. 680 do art. 689 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. z 2021 r., poz. 1805; dalej w skrócie „K.p.c.”). Zgodnie z art. 1035 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 2022 r., poz. 1360) – jeżeli spadek przypada kilku spadkobiercom, do wspólności majątku spadkowego oraz do działu spadku stosuje się odpowiednio przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych z zachowaniem przepisów niniejszego tytułu, tj. przepisów dotyczących wspólność majątku spadkowego i dział spadku. Zgodnie z art. 195 K.c. – własność tej samej rzeczy może przysługiwać niepodzielnie kilku osobom (współwłasność). Natomiast zgodnie z art. 196 § 1 K.c. współwłasność jest albo współwłasnością w częściach ułamkowych albo współwłasnością łączną. Domniemywa się, że udziały współwłaścicieli są równe. Natomiast do rozporządzenia rzeczą wspólną oraz do innych czynności, które przekraczają zakres zwykłego zarządu (np. sprzedaż nieruchomości), potrzebna jest zgoda wszystkich współwłaścicieli. W braku takiej zgody współwłaściciele, których udziały wynoszą co najmniej połowę, mogą żądać rozstrzygnięcia przez sąd, który orzekanie, mając na względzie cel zamierzonej czynności oraz interesy wszystkich współwłaścicieli (art. 199 K.c.).
W postępowaniu działowym określa się, co wchodzi w skład spadku, wyszczególnia się przedmioty tego spadku określa się ich wartości oraz można znieść współwłasność tych rzeczy (nieruchomości) poprzez sprzedaż i podział sumy uzyskanej ze sprzedaży zgodnie z udziałami lub też przyznanie danej rzeczy (nieruchomości) jednemu ze spadkobierców na wyłączną własność z obowiązkiem spłaty pozostałych spadkobierców. Przeprowadzenie działu spadku może nastąpić także nieodpłatnie, tj. bez spłat i dopłat, czyli przyznanie przez Państwa na wyłączną własność mamy nieruchomości bez spłat i dopłat na Państwa rzecz.
Dział spadku może on nastąpić albo na mocy umowy między wszystkimi spadkobiercami albo na mocy orzeczenia sądu na żądanie któregokolwiek ze spadkobierców (art. 1037 § 1). Nadto jeżeli do spadku należy nieruchomość, to umowa o dział powinna być zawarta w formie aktu notarialnego lub też dział powinien być przeprowadzony przed sądem powszechnym.
Jeżeli przedmiotem majątku spadkowego jest majątek wspólny (wspólność majątkowa małżeńska), to aby przeprowadzić dział spadku należy również dokonać podziału majątku wspólnego. W tym celu we wniosku o przeprowadzenie działu spadku należy wskazać:
W związku z tym, że w skład spadku wchodzi nieruchomość, to wraz z wnioskiem należy przedstawić dowody stwierdzające, że nieruchomość stanowiła własność spadkodawcy (art. 680 § 2 K.p.c.). Takimi dowodami mogą być: akt notarialny nabycia nieruchomości czy też odpis z księgi wieczystej nieruchomości.
Z uwagi na koszty, jakie wiążą się ze złożeniem sprawy do sądu, warto jest porozumieć się co do przeprowadzonego działu spadku, co będzie miało wpływ na wysokość opłat stałych, których wniesienie warunkuje rozpoznanie sprawy przez sąd. Koszty postępowania będą przedstawiały się następująco:
Jeżeli są Państwo dogadani co do sposobu podziału spadku, to warto, biorąc pod uwagę koszty postępowania, skierować sprawę do sądu poprzez złożenie wniosku o przeprowadzenie działu spadku (pod warunkiem, że dysponują już Państwo aktem poświadczenia dziedziczenia lub postanowieniem w przedmiocie stwierdzenia nabycia spadku). Do takiego wniosku należy dołączyć podpisane przez Państwa porozumienie co do podziału spadku. Wówczas postępowanie sądowe ograniczy się jedynie do wyznaczenia terminu rozprawy, na którym podpiszą Państwo ugodę sądową.
Jeżeli chodzi o kwestię prawa wnuków do mieszkania, to na ten moment nie ma takiego prawa, bowiem to Państwo (czyli dzieci) dziedziczycie po zmarłym tacie.
Podsumowując, jeżeli chodzi o dokumenty:
Dział spadku po zmarłym tacie, w którym spadkobiercy decydują o przekazaniu majątku na rzecz mamy, może być przeprowadzony u notariusza lub przed sądem. Ważne jest posiadanie dokumentów potwierdzających prawo do spadku oraz zgodne porozumienie wszystkich spadkobierców. Wybór formy zależy od preferencji i sytuacji rodzinnej, ale w przypadku zgodnej woli warto rozważyć szybszą i prostszą procedurę notarialną. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.
Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych lub przygotowaniu niezbędnych dokumentów? Opisz swój problem w formularzu pod artykułem, a nasi specjaliści udzielą Ci kompleksowej porady online.
1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296
Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.
Zapytaj prawnika - porady prawne online
Zapytaj prawnika