Prawo do zachowku po matce, co z domem i wolą spadkodawcy?

• Data: 2025-05-17 • Autor: Tomasz Krupiński

Niedawno zmarła moja matka. Pozostawiła dom, w którym żyła przez wiele lat ze swoim partnerem (nigdy nie rozwiodła się z moim ojcem, pozostawali w separacji, nie wiem, czy przeprowadzono podział majątku). Mama zostawiła testament, w którym powołała do całości spadku swojego partnera, ale nas (mnie i dwóch braci) nie wydziedziczyła. Mama otrzymała ten dom w spadku po rodzicach. Czy możemy domagać się zachowku? Jeden z moich braci nie chce brać w tym udziału. Czy może się zrzec tego prawa na naszą korzyść? Dodam jeszcze, że ojciec nadal żyje.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Prawo do zachowku po matce, co z domem i wolą spadkodawcy?

Spadkobierca testamentowy

Z przedstawionych przez Pana okoliczności wynika, że Pana matka pozostawała w separacji z Pana ojcem. Następnie żyła z partnerem i to jego uczyniła jedynym spadkobiercą swojego majątku. Z Pana informacji wynika, że pozostawiła ona po sobie przede wszystkim nieruchomość (budynek mieszkalny) otrzymaną w spadku po rodzicach.

Już w tym miejscu zaznaczam, że zgodnie z art. 33 pkt 2 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego (K.r.o.) przedmioty majątkowe nabyte w trakcie małżeństwa przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił, wchodzą do majątku osobistego małżonka, na rzecz którego został ustanowiony zapis, darowizna czy spadek. Wynika z tego, że niezależnie od faktu, czy był dokonywany podział majątku między Pana ojcem a matką, dom ten nie podlegał podziałowi i w całości wszedł do masy spadkowej po Pana matce.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Komu przysługuje zachowek?

Zgodnie z art. 991 Kodeksu cywilnego (K.c.):

„§ 1. Zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni – dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach – połowa wartości tego udziału (zachowek).

§ 2. Jeżeli uprawniony nie otrzymał należnego mu zachowku bądź w postaci uczynionej przez spadkodawcę darowizny, bądź w postaci powołania do spadku, bądź w postaci zapisu, przysługuje mu przeciwko spadkobiercy roszczenie o zapłatę sumy pieniężnej potrzebnej do pokrycia zachowku albo do jego uzupełnienia”.

Jak wynika z powyższego, Pan i Pana bracia (każdy indywidualnie) mają roszczenie do spadkobiercy o wypłatę zachowku na podstawie powyższego przepisu.

Pana ojciec prawa do zachowku nie posiada. Z mocy ustawy po zmarłym małżonku nie dziedziczy małżonek, który pozostawał z nim w separacji orzeczonej przez sąd. Do spadku może zostać powołany małżonek pozostający w separacji prawnej, jedynie gdy został powołany w testamencie. Pominięty w testamencie małżonek pozostający w prawnej separacji nie ma również prawa ubiegać się o zachowek. Jeżeli więc w testamencie brak oświadczeń o dziedziczeniu przez Pana tatę, to nie ma on praw do zachowku.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Obliczenie zachowku dla dzieci pominiętych w testamencie

Obliczenie wysokości zachowku można podzielić na etapy.

Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest wyliczenie udziału, który przypadałby uprawnionemu w przypadku dziedziczenia ustawowego, czyli jeśli nie byłoby testamentu, następnie zaś ustalenie tak zwanej czystej wartości spadku.

Obecnie (jeżeli nie byłoby testamentu) każde z dzieci (tata jest wyłączony od dziedziczenia) otrzymałoby udział wynoszący 1/3 spadku.

Tytułem więc zachowku każdemu należy się połowa z tego udziału, czyli 1/6 wartości spadku (1/2 x 1/3 = 1/6). Każdy więc ze spadkobierców może żądać zachowku w postaci pieniężnej w wysokości 1/6 wartości spadku.

Określając wspomnianą podstawę, czyli tzw. czystą wartość spadku, należy wziąć pod uwagę tylko aktywa spadkowe (czyli pomniejszone o ewentualne długi spadkowe), nie uwzględnia się też zapisów zwykłych i poleceń.

Proszę pamiętać, że darowiznę uczynioną przez spadkodawcę uprawnionemu do zachowku zalicza się na należny mu zachowek, tak samo jak ewentualny zapis w testamencie. Jeżeli uprawnionym do zachowku jest dalszy zstępny spadkodawcy, zalicza się na należny mu zachowek także darowiznę uczynioną przez spadkodawcę wstępnemu uprawnionego. Ma to na celu ochronę spadkobierców i wykluczenie między innymi takiej sytuacji, kiedy osoba otrzymuje znaczną darowiznę za życia spadkodawcy, a potem żąda jeszcze zachowku.

Należy zaznaczyć, że zgodnie z art. 1007 § 1 K.c.: „roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu”. Na dochodzenie zachowku ma Pan więc 5 lat od daty ogłoszenia testamentu.

Kliknij tutaj i zapytaj prawnika online ›

Czy prawo do zachowku można przekazać innemu spadkobiercy?

Niestety prawo do zachowku należy się każdemu ze spadkobierców z osobna, dlatego Pana brat nie może się zrzec swojego uprawnienia. Pan jednak, jako brat, może być jego pełnomocnikiem procesowym. Faktycznie więc to Pan będzie występował w jego imieniu w ewentualnej sprawie sądowej, a potem brat może podarować Panu (bez płacenia podatku od darowizny na skutek zwolnienia dla najbliższych osób po spełnieniu określonych przesłanek) dochodzoną tytułem zachowku kwotę.

Powinien Pan przed wszczęciem sprawy sądowej wycenić (nawet orientacyjnie) wartość spadku po ojcu i wezwać do zapłaty listem poleconym spadkobiercę w określonym czasie pod rygorem skierowania sprawy do sądu o zapłatę.

Przykłady

Brat, który zrezygnował z zachowku

Po śmierci matki Jan i jego brat Tomasz stanęli przed decyzją dotyczącą zachowku. Matka zapisała cały majątek swojemu partnerowi, ale nie wydziedziczyła synów. Tomasz, mieszkający za granicą, nie chciał angażować się w sprawę i oświadczył, że nie będzie dochodził swojego zachowku. Nie mógł jednak formalnie go przekazać Janowi, ale zgodził się, by to on w jego imieniu występował w sądzie. Po wygranej sprawie Tomasz podarował swoją część zachowku bratu w ramach darowizny.

 

Partner matki nie miał środków na wypłatę zachowku

Kiedy matka Magdy zmarła, okazało się, że w testamencie cały dom przepisała swojemu partnerowi. Magda i jej brat mieli prawo do zachowku, ale partner matki nie miał wystarczających środków, by im zapłacić. W efekcie rodzeństwo musiało wystąpić do sądu, domagając się zabezpieczenia swojego roszczenia na nieruchomości. Po długiej batalii udało im się dojść do porozumienia – partner sprzedał dom, a część środków przeznaczył na wypłatę zachowku.

 

Spór o wartość spadku

Marek i jego siostra Ania postanowili dochodzić zachowku po zmarłej matce, która cały majątek zapisała swojemu partnerowi. Problem pojawił się przy ustaleniu wartości spadku – partner matki przedstawił wycenę znacznie zaniżającą wartość nieruchomości. Marek i Ania musieli skorzystać z pomocy rzeczoznawcy i skierować sprawę do sądu, który ostatecznie uznał ich wyliczenia. Dzięki temu otrzymali należny im zachowek.

Podsumowanie

Prawo do zachowku pozwala zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy domagać się części majątku, jeśli zostali pominięci w testamencie, ale nie zostali wydziedziczeni. W przypadku dziedziczenia po matce, która przepisała cały majątek swojemu partnerowi, dzieci mają prawo żądać zachowku w wysokości połowy wartości swojego ustawowego udziału spadkowego. Zachowek może być dochodzony w formie pieniężnej, a jego wysokość zależy od wartości spadku. Osoba uprawniona może zrezygnować z dochodzenia zachowku, ale nie może go formalnie przekazać innemu spadkobiercy. Jeśli spadkobierca testamentowy nie ma środków na jego wypłatę, sprawa może trafić do sądu, który może np. zabezpieczyć roszczenie na nieruchomości. Ważne jest także, by pamiętać o terminie przedawnienia roszczenia, który wynosi pięć lat od ogłoszenia testamentu.

Oferta porad prawnych

Jeśli masz wątpliwości dotyczące prawa do zachowku, podziału spadku lub dochodzenia swoich praw, skorzystaj z profesjonalnej porady prawnej online. Nasi eksperci pomogą Ci ocenić Twoją sytuację, obliczyć należny zachowek i doradzić najlepsze kroki prawne. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu – skontaktuj się z nami już dziś i uzyskaj fachową pomoc!

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93
2. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego - Dz.U. 1964 nr 43 poz. 296

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »