Czy pasierbica dziedziczy po ojczymie?

• Data: 2024-04-29 • Autor: Tomasz Kaczmarski

Moja mama wyszła za mąż kiedy miałam 6 miesięcy. Ojca biologicznego nie poznałam nigdy. Zmieniono nawet moje nazwisko. Czy w świetle prawa jest on moim ojczymem. Mama zmarła 5 lat temu, a niedawno jej mąż, mój ojczym. Czy jako pasierbica dziedziczę po nim?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Czy pasierbica dziedziczy po ojczymie?

Czy pasierbica dziedziczy po ojczymie?

Ojczym – to mąż matki dziecka, który nie jest ojcem tego dziecka. Pomiędzy ojczymem, a pasierbem zachodzi stosunek powinowactwa. Powinowactwo oznacza stosunek prawno-rodzinny zachodzący pomiędzy jednym z małżonków (ale nie jego krewnych), a krewnymi drugiego z małżonków.

 

Z pytania wynika, że ojczym nie przysposobił Pani. Gdyby tak się stało, jego dane znalazłyby się w Pani akcie urodzenia, a pomiędzy Panią i ojczymem zaistniałby stosunek taki jak pomiędzy ojcem, a dzieckiem w rodzinie naturalnej. Przysposobienie zwane jest popularnie adopcją. W świetle prawa jest Pani pasierbicą swojego zmarłego ojczyma.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Dziedziczenie według ustawy

Zgodnie z art. 9311 Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych.

 

Dowodem istnienia więzi rodzicielskiej, będącej podstawą dziedziczenia, jest akt urodzenia, w którym zmarły wymieniony jest jako ojciec danej osoby.

 

Pomiędzy Panią, a ojczymem nie zachodził stosunek pokrewieństwa, nie przysposobił Pani, nie jest więc Pani uprawniona do dziedziczenia po ojczymie.

Przykłady

 

Przykład Moniki

Monika wychowywała się w rodzinie, gdzie jej macocha była drugą żoną ojca. Po śmierci ojca, Monika dowiedziała się, że nie została uwzględniona w testamencie, ale miała prawo do dziedziczenia z ustawy jako biologiczne dziecko. Jej macocha, choć miała dobre relacje z Moniką, formalnie nie była zobowiązana dzielić się z nią spadkiem, co doprowadziło do konfliktów rodzinnych.

 

Przykład Tomasza

Tomasz był pasierbem swojego ojczyma, który zmarł bez zostawienia testamentu. Tomasz miał nadzieję, że odziedziczy część majątku po ojczymie, z którym miał bliskie relacje przez wiele lat. Niestety, w świetle prawa, bez formalnego przysposobienia, Tomasz nie miał żadnych praw do spadku, który ostatecznie przeszedł na biologiczne dzieci ojczyma.

 

Przykład Ani

Ania była pasierbicą i jedynym "dzieckiem" w domu ojczyma przez ponad 15 lat. Gdy jej ojczym zmarł, jego biologiczna rodzina, z którą miał ograniczony kontakt, zgłosiła się po spadek. Ania, pomimo głębokich więzi emocjonalnych i faktu, że była traktowana jak córka, nie mogła dziedziczyć, ponieważ nie była przysposobiona, a w testamencie nie została wspomniana.

Podsumowanie

 

W świetle polskiego prawa, pasierbica nie dziedziczy po ojczymie, chyba że została przez niego formalnie przysposobiona. Relacje rodzinne i emocjonalne nie przekładają się na prawa spadkowe bez odpowiednich działań prawnych, takich jak przysposobienie czy sporządzenie testamentu. Dlatego ważne jest, aby osoby w rodzinach złożonych rozważyły wszystkie aspekty prawne, aby zapewnić ochronę swoich praw i oczekiwań dotyczących dziedziczenia.

 

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz porady prawnej dotyczącej dziedziczenia w rodzinie złożonej? Skorzystaj z naszych usług online, oferujących profesjonalne konsultacje i pomoc w przygotowaniu niezbędnych dokumentów prawnych. Zapewnij sobie spokój i pewność swojej przyszłości prawnej. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - Dz.U. 1964 nr 16 poz. 93

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »