Dziedziczenie mieszkania po rodzicach: Jak uniknąć podatku?

• Data: 2024-04-25 • Autor: Aleksander Słysz

Moje pytanie dotyczy dziedziczenia mieszkania własnościowego po rodzicach, a konkretnie podatku od tego dziedziczenia. Rodzice spisali już odręczne testamenty (ale nie potwierdzali ich notarialnie); zgodnie z wolą obojga mam być ich jedynym spadkobiercą. Czy w sytuacji, w której jestem jedynym spadkobiercą i posiadam już własne mieszkanie będę musiał płacić od tego spadku podatek? Jeśli tak, to jaki i iluprocentowy? A może jest jakiś sposób, aby go uniknąć?

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Dziedziczenie mieszkania po rodzicach: Jak uniknąć podatku?

Czy zawsze trzeba płacić podatek od spadku?

Pańscy rodzice żyją, zatem, o ile nie zmieni się stan prawny do chwili ich śmierci, a tego nigdy nie można być pewnym, w razie ich śmierci i dziedziczenia może Pan w całości uniknąć podatku, mimo że posiada Pan już mieszkanie.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Jest tak, gdyż zgodnie z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez m.in. zstępnych (Pan względem rodziców jest zstępnym), jeżeli zgłoszą (zgłoszenie – druk SD-Z2) nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.

Przykłady

 

Anna i zgłoszenie do urzędu skarbowego Anna odziedziczyła mieszkanie po swojej zmarłej matce. Mimo że mieszkanie było wycenione na znaczną kwotę, Anna nie musiała płacić podatku od spadku. Dzień po otrzymaniu postanowienia sądowego o nabyciu spadku, Anna złożyła zgłoszenie SD-Z2 w urzędzie skarbowym, wykorzystując przysługujące jej prawo do zwolnienia z podatku jako zstępna. Dzięki terminowemu zgłoszeniu, cały proces przebiegł sprawnie i bez dodatkowych kosztów.

 

Tomek a ważność testamentu Rodzice Tomka sporządzili odręczne testamenty, w których jako jedynego spadkobiercę wskazali Tomka. Po ich śmierci, pomimo posiadania przez niego innego mieszkania, Tomek również uniknął płacenia podatku od dziedziczonego mieszkania. Kluczowe było to, że testamenty zostały prawidłowo zinterpretowane przez sąd, a Tomek zgłosił nabycie spadku na formularzu SD-Z2 w ciągu 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądowego.

 

Jacek i niezgłoszenie nabycia spadku Jacek, który również odziedziczył mieszkanie po swoich rodzicach, nie był świadomy konieczności zgłoszenia tego faktu w urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy. W wyniku przekroczenia tego terminu, został obciążony podatkiem od spadku. Gdyby Jacek złożył odpowiednie dokumenty w terminie, mógłby uniknąć tego dodatkowego kosztu. To przypadek podkreśla, jak ważna jest znajomość przepisów i terminowe ich przestrzeganie.

Podsumowanie

 

Dziedziczenie mieszkania po rodzicach nie musi wiązać się z koniecznością płacenia podatku. Kluczowym aspektem jest zgłoszenie nabycia spadku na odpowiednim formularzu SD-Z2 w urzędzie skarbowym w ciągu 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia sądowego. Dzięki znajomości przepisów i terminowemu ich przestrzeganiu, można w pełni korzystać z przysługujących zwolnień podatkowych.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy w sprawach spadkowych? Skorzystaj z naszych porad prawnych online oraz profesjonalnie przygotowanych pism, które pomogą Ci sprawnie i bezproblemowo przejść przez proces dziedziczenia. Zapewniamy wsparcie na każdym etapie! Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - Dz.U. 1983 nr 45 poz. 207

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »