Spadek po babci - czy dziadek może go przepisać wnukowi?

• Data: 2024-04-22 • Autor: Iryna Kowalczuk

Moja babcia zmarła miesiąc temu. Czy dziadek będzie mógł teraz przepisać mi ich wspólny dom? Dziadkowie mieli dwóch synów: mój ojciec żyje, jego brat zmarł przed 10 laty, żyje czwórka jego dzieci. Sprawy spadkowej po babci jeszcze nie zakładaliśmy. Dodam, że od dawna jestem zameldowany w domu dziadków, a pozostałe wnuki w ogóle nie interesowały się dziadkami.

Masz podobny problem? Kliknij tutaj i zadaj pytanie. Pomagamy w podobnych sprawach.

Spadek po babci - czy dziadek może go przepisać wnukowi?

Kto dziedziczy po śmierci babci?

Zmarła babcia była współwłaścicielką domu razem z Pana dziadkiem. Jeżeli dziadkowie nie mieli rozdzielności majątkowej, a zakładam, że nie, to byli współwłaścicielami tego domu w częściach równych (po połowie). Zatem w skład spadku po babci wszedł cały jej majątek osobisty (jeżeli taki miała) i połowa majątku małżeńskiego, w tym połowa domu. Właścicielem drugiej połowy pozostaje cały czas Pana dziadek.

Spadkobiercami Pana babci są: jej mąż, Pana ojciec i dzieci Pańskiego nieżyjącego wujka. Udział dziadka w spadku po żonie wynosi 1/3, udział Pana ojca 1/3, a pozostała 1/3 przypadła do podziału czwórce dzieci nieżyjącego brata Pana ojca. Zatem Pana dziadek dysponuje 1/2 udziału w domu plus 1/3 z połowy babci, Pana tata odziedziczył 1/3 z połowy babci i tak samo dzieci zmarłego wujka. Zatem dziadek nie jest właścicielem całości domu i nie może przekazać go w całości Panu. Może jedynie darować Panu posiadany udział w tej nieruchomości, tak samo Pana tata może Panu darować swój udział, ale wówczas i tak nie będzie Pan właścicielem całego domu, ponieważ 1/6 będzie wciąż należała do dzieci zmarłego wujka.

Masz problem prawny? Kliknij tutaj i zapytaj prawnika ›

Zniesienie współwłasności nieruchomości będącej częścią masy spadkowej

Okoliczność, że jest Pan zameldowany w tym domu, czy też fakt, że dzieci zmarłego wujka nie interesowały się babcią, nie mają żadnego wpływu na wysokość dziedziczonych przez spadkobierców udziałów w spadku po zmarłej. Nie jest Pan równie uprzywilejowany w żaden sposób, jeżeli chodzi o własność tego domu. Zatem bez zgody dzieci zmarłego wujka nie będzie Pan właścicielem całego domu, musieliby oni bowiem przekazać Panu w darowiźnie swój udział. Domyślam się że nie będą do tego skorzy, zatem po tym, jak otrzyma Pan udział od dziadka i swego ojca, powinien Pan wnieść do sądu pozew o zniesienie współwłasności i wskazać w nim, że chce Pan przejąć mniejszościowy udział dzieci Pana wujka w tym domu poprzez spłatę ich z tego udziału.

Potrzebujesz pomocy prawnika? Kliknij tutaj i opisz swój problem ›

Wniosek o dokonanie zniesienia współwłasności nieruchomości składa się do sądu rejonowego właściwego ze względu na jej położenie. Postępowanie przed sądem powszechnym toczy się w trybie nieprocesowym. Opłata od wniosku jest stała i wynosi 1000 złotych, ale jeżeli wniosek zawiera zgodny projekt zniesienia współwłasności, sąd pobiera opłatę stałą w kwocie 300 złotych (por. art. 41 ustawy z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).

Wniosek o zniesienie współwłasności może złożyć każdy ze współwłaścicieli. We wniosku należy dokładnie określić nieruchomość podlegającą podziałowi, przedstawić dowody prawa własności (odpis z księgi wieczystej, akt notarialny, akt własności ziemi, orzeczenie sądu, zaświadczenie ze zbioru dokumentów). Każdy ze współwłaścicieli ma również prawo wskazania sądowi określonego sposobu zniesienia współwłasności oraz formułowania takich wniosków procesowych, które odpowiadają jego interesom.

Przykłady

 
Darowizna dla wnuka

Jan Kowalski, dziadek Marka, zdecydował się przekazać swojemu wnukowi część swojej nieruchomości, którą odziedziczył po śmierci żony. Jako że Jan był jedynym współwłaścicielem domu, mógł legalnie przekazać Markowi swoją część (1/2 całości plus 1/3 z połowy należącej do babci). Proces darowizny był stosunkowo prosty: Jan udał się do notariusza, który sporządził akt darowizny, uwzględniając prawnie obowiązujący podział spadku.

 
Spór o dziedziczenie

Ania, wnuczka zmarłej babci, chciała odziedziczyć dom, w którym mieszkała razem z dziadkami. Jej rodzice i kuzyni również mieli swoje udziały w spadku. Niestety, brak porozumienia między spadkobiercami doprowadził do konfliktu. Aby rozwiązać sytuację, Ania zdecydowała się złożyć wniosek o zniesienie współwłasności. Proces ten wymagał od niej zebrania dokumentacji oraz zapłaty stosownej opłaty sądowej. Ostatecznie, sąd zdecydował o podziale nieruchomości, umożliwiając Ani i jej rodzinie osobne dysponowanie swoimi częściami.

 
Dział spadku i odkupienie udziałów

Tomek, również wnuk zmarłej, był zainteresowany staniem się jedynym właścicielem domu. Po otrzymaniu swojej części spadku postanowił odkupić udziały od pozostałych spadkobierców. Wymagało to od niego negocjacji z każdym z czwórki dzieci jego zmarłego wujka. Po osiągnięciu porozumienia co do ceny, Tomek skorzystał z usług notariusza, aby formalnie przejąć ich udziały, co umożliwiło mu pełne prawo własności do całego domu.

 

Podsumowanie

 

Spadek po babci wiąże się z szeregiem zobowiązań prawnych i emocjonalnych. Dziadek, będąc współwłaścicielem nieruchomości, może przekazać wnukowi tylko swoje udziały. Dziedziczenie nieruchomości jest procesem złożonym, który może wymagać rozwiązania współwłasności przez sąd lub odkupienia udziałów od innych spadkobierców, jeżeli celem jest posiadanie całego domu.

Oferta porad prawnych

 

Potrzebujesz pomocy prawnej w sprawach spadkowych? Skorzystaj z naszej oferty porad prawnych online oraz profesjonalnego sporządzania pism, które pomogą Ci bezproblemowo przejść przez cały proces dziedziczenia. Aby skorzystać z naszych usług, opisz swój problem w formularzu pod artykułem.

Źródła:

1. Ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych - Dz.U. 2005 nr 167 poz. 1398

Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania? Opisz nam swoją sprawę wypełniając formularz poniżej  ▼▼▼ Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje.

Zapytaj prawnika - porady prawne online

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Porad przez Internet udzielają
prawnicy z dużym doświadczeniem

Zapytaj prawnika

Zadanie pytania do niczego nie zobowiązuje!
Wycenę wyślemy do 1 godziny
Zadaj pytanie » Szukamy prawnika »